Gå tillbaka

Fredrik Larsson vinnare på hemmaplan

Fredrik Larsson tog kommandot från start och ledde från start till mål hemma i Falkenberg i Västkustloppets första heat.
– Jätteviktigt för mästerskapet och jättekul att vinna på hemmaplan, säger Fredrik. Jag tog in på Thed i mästerskapet och detta har jag väntat på. Jag var lite orolig för däcken men kunde spara dem bra och hade bra med grepp över mot slutet och kunde gasa på. Jag tycker faktiskt vi kan avsluta helgen nu!

Riktigt så blir det inte, dagens andra heat väntar där Fredrik kommer att starta nia.
– Det blir alltid lite chansartat i andra heatet och man har många snabba beslut att ta hela tiden. Jag ska försöka ta mig framåt och ta så mycket poäng som möjligt, helst mer än båda Volvoförarna. Det kommer nog att bli kul.

Erik Jonsson gjorde ett bra race och tog en sjundeplats efter att ha startat 11:a.

I mästerskapet är Larsson nu fortsatt trea men bara 24 poäng från ledande Thed Björk inför dagens andra heat.

Resultat – Heat 1, Västkustloppet:

1. Fredrik Larsson, WCR/BMW Dealer Team, 20:14.098
2. Fredrik Ekblom, Polestar Racing, +1.408
3. Thed Björk, Polestar Racing, +2.000
4. Richard Göransson, Team Tidö, +7.029
5. Erik Johansson, Team Kia, +12.814
6. Mattias Andersson, Dacia Dealer Team, +31.952
7. Erik Jonsson, Sportpromotion , +32.253
8. Emelie Liljeström, Team Kia, +41.995
9. Emma Kimiläinen, PWR Racing Team, +1 Lap
10. Roger Samuelsson, Team Tidö, +1 Lap
11. Daniel Haglöf, PWR Racing Team, +5 Laps
DNF. Carl Philip Bernadotte, Polestar Racing, DNF
DNF. Kevin Aabol, Team Kia, DNF